Ali bo slovenski jezik na slovenskih univerzah ogrožen, če bo sprejeta novela zakona o visokem šolstvu takšna, kot je v tem trenutku, in bo jezik predavanj na slovenskih univerzah lahko tudi angleščina? Ali je slovenski jezik znanosti s to novelo dovolj zaščiten?
Že danes je skladno z zakonodajo lahko jezik predavanj tudi kateri od tujih jezikov. Veljavni zakon namreč določa: 8. člen (učni jezik) Učni jezik je slovenski. Visokošolski zavod lahko izvaja študijske programe ali njihove dele v tujem jeziku, pod pogoji, določenimi s statutom. Če visokošolski zavod opravlja javno službo, se lahko v tujem jeziku izvajajo:
- Published in Slovensko visoko šolstvo, Vprašanja in odgovori
Na koga naj se obrnem za mnenje o ustreznosti imena podjetja/društva/medija ipd., ki ga želim registrirati v RS?
Področje poimenovanja podjetij/društev/medijev ipd. urejajo različni zakoni: poleg Zakona o javni rabi slovenščine (ZJRS) tudi različni področni zakoni, npr. Zakon o gospodarskih družbah, Zakon o društvih, Zakon o medijih. Načeloma velja, da mora biti poimenovanje v slovenščini (17., tudi 18. člen ZJRS), vendar veljavna zakonodaja dopušča nekaj izjem (prim. odgovor na vprašanje Ali je dovoljeno
- Published in Pravice in dolžnosti, Vprašanja in odgovori
Kako lahko prijavim kršitev Zakona o javni rabi slovenščine?
Če začnemo z najbolj praktičnim napotkom: načeloma se lahko za pomoč pri iskanju pristojne inšpekcijske službe vedno obrnete na Enotni kontaktni center državne uprave prek brezplačne telefonske številke 080 2002 (vsak dan med 7. in 22. uro) ali prek e-naslova ekc@gov.si. Alternativno lahko prijavo oddate kar na e-naslov gp.mju@gov.si in bo posredovana ustrezni inšpekciji. Izvajanje
- Published in Pravice in dolžnosti, Vprašanja in odgovori, Zakonodaja o slovenščini
Zakaj lahko na javnih prostorih vidimo angleške napise, če je uradni jezik RS slovenščina?
Da je na javnih krajih pogosto poleg slovenščine mogoče videti tudi napise in zapise v drugih jezikih, je neizogibno in marsikdaj povsem razumljivo ter sprejemljivo. Če vprašanje razumemo v najširšem možnem smislu vsakršnega možnega napisa ali besedila, ki se pojavi na kakem javnem kraju, deloma že zato, ker ima oblastno urejanje rabe jezika svoje meje.
- Published in Status, Vprašanja in odgovori, Zakonodaja o slovenščini